Scandalli Air Junior
Scandalli Air Junior Cromo
Dzisiaj mamy przyjemność przedstawić Państwu doskonałe akordeony Scandalli Air!

Seria Air (powietrze) powstała z myślą o akordeonistach, dla których zasadniczą sprawą, oprócz pełnego brzmienia, są waga i wymiary instrumentu.

Zaprojektowanie tej serii Air było wyzwaniem dla naszych konstruktorów ze względu na to, że domeną firmy Scandalli jest produkowanie akordeonów bezkompromisowej jakości. W związku z tym wykluczone było „pójście na łatwiznę” i zastąpienie ciężkich elementów metalowych czy drewnianych plastikiem, jak czyni to wiele firm, chcących redukować wagę akordeonu.

Zmiany

Tak, jak w akordeonach guzikowych, ze względu na wymiary guzików, jest to nieco ułatwione zadanie, tak w przypadku klawiszowych wymagało większych zmian. Zaczęto od zastosowania klawiatury, zapożyczonej prosto z koncertowych akordeonów klawiszowych serii Conservatorio. Ich o pół milimetra węższe klawisze (19mm, wobec 19,5mm) powodują, że na 34 klawiszach uzyskano 1,7cm różnicy. To wpływa bezpośrednio na wysokość korpusu. Następnie wyselekcjonowano inne gatunki drewna do budowy głośnic, korpusów, żeby zaoszczędzić na wadze materiału (dawniej powszechne było używanie ciężkiego mahoniu), przy jednoczesnym zachowaniu walorów brzmieniowych.

Podobieństwa

Zdecydowano się jednak zachować metalowe mechaniki, metalową galeryjkę (znacznie wytrzymalszą, a jednocześnie możliwą do naprawy w przypadku uszkodzenia mechanicznego, w przeciwieństwie do plastikowych), której nowoczesny design został pozbawiony charakterystycznych ornamentów, zachowując elegancję. Drewniane korpusy, drewniane głośnice, a w przypadku akordeonów guzikowych również wkręcane, a nie wklejane guziki.

Rezultat

Zredukowanie wymiarów instrumentu, redukuje także objętość powietrza w jego wnętrzu. To zaś wpływa na większą kompresję powietrza – tym samym na lżejsze granie. Dodając do tego zredukowaną masę, przy zachowaniu najwyższej jakości materiałów – uzyskujemy doskonałe instrumenty, które cechuje mocne, aksamitne brzmienie i najwyższy komfort grania.

Akordeony Scandalli Air Junior

Najlepszym tego przykładem są dwa akordeony, będące bohaterami niniejszego artykułu – 72 basowe modele Air Junior, będące najmniejszymi przedstawicielami akordeonów z basem standardowym marki Scandalli. To niewielkie (gabaryty standardowych 60tek), lecz 4 chórowe instrumenty, które można zamówić w dowolnej konfiguracji- piccolo (wysoka oktawa, proste lub z tremolo +5, +8, +12 centów), jak i musette (tremolo- francuskie lub niemieckie) (w Polsce dostępny od ręki model guzikowy, w konfiguracji piccolo +8centów). Są one doskonałym przykładem na to, że firma Scandalli nie produkuje modeli budżetowych i że nawet najmniejsze i najtańsze akordeony marki cechuje najwyższa jakość wykonania, materiałów i brzmienia. Mocny bas, wyrazista prawa ręka robią niesamowite wrażenie, jak naprzeciw widzimy gabaryty tych instrumentów.

Podsumowanie

Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma nagraniami, pokazującymi obu przedstawicieli, w różnych strojach.

Zapraszamy do śledzenia naszego profilu na Facebooku!

— Scandalli Air Junior musette (tremolo)
— Scandalli Air Junior Cromo musette (tremolo)
— Scandalli Air Junior musette (tremolo)
— Scandalli Air Junior Cromo piccolo (wysoka oktawa)
— Scandalli Air Junior piccolo (wysoka oktawa)