X
top

Szymon Chyliński

SZYMON CHYLIŃSKIFolk Acoustic

ARTYSTA: Szymon Chyliński
INSTRUMENT: Scandalli Intense
KONTAKT: Szymon Chyliński
WWW: https://szymonchylinski.pl/

HISTORIA ARTYSTY:

SZYMON CHYLIŃSKI

kompozytor, aranżer, instrumentalista, a także wokalista, pedagog, prywatnie mąż i ojciec dwóch chłopców.

Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, wydział instrumentalny – specjalizacja akordeon.

Kompozytor i pomysłodawca Kantaty dla 108 Polskich Męczenników II Wojny Światowej – interdyscyplinarnego dzieła na chór, orkiestrę i solistów łączącego w sobie, słowo, muzykę i obraz. Utwór powstał do libretta Marka Wojtasika. Dzięki fundacji Transgressive art dzieło mogło zostać zaprezentowane publiczności. Premiera odbyła się 24 listopada 2019 roku w Centrum św. Jana w Gdańsku

Przez wiele lat (2008-2016) pracowałem w Polskim Chórze Kameralnym Schola Cantorum Gedanensis prowadzonego przez prof. Jana Łukaszewskiego, gdzie współpracowałem z Krzysztofem Pendereckim, Stephenem Laytonem, Arvo Pärtem i wieloma innymi. Koncertowałem w Kanadzie, Estonii, Norwegii, Belgii, Niemczech, Wyspach Kanaryjskich i Wielkiej Brytanii.

Jestem założycielem zespołu folkowego Folk Acoustic, dla którego komponuję muzykę i  tworzę aranżacje.

W roku 2017 skomponowałem i zaaranżowałem muzykę do widowiska słowno – muzycznego pt. „Widowisko z Kluczem” wg. scenariusza i w reżyserii Marka Wojtasika, oraz Pawła Paulusa Mazura. W 2018r. Jestem współtwórcą widowiska „Siedem kolorów kaszubskich w obrazie Hansa Memlinga Sąd Ostateczny”.

Od 2012 roku prowadzę zespół wokalny Kaszubki, pełniąc w nim rolę dyrygenta, kompozytora, aranżera oraz akompaniatora. Z tym zespołem nagrałem „Kolędy z Kaszub – Chwaszczińskô Kòlãda”, oraz tradycyjne piosenki z Kaszub „Nasz Swiata Dzél” wg. własnych aranżacji. Wraz z formacją zdobyłem wiele nagród na regionalnych oraz ogólnopolskich przeglądach zespołów folklorystycznych. Z Kaszubkami występowałem w Pałacu Prezydenckim na zaproszenie Pary Prezydenckiej. W lipcu zakończyłem aranżować 20 Pieśni Sakralnych, które znajdą się na nowej płycie zespołu. Wśród utworów znajdzie się również moja nowa kompozycja.
We współpracy z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku napisałem cztery aranżacje na orkiestrę do piosenek Mariana Hemara.

© 2021 SCANDALLI POLSKA. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wykonawca strony: Paranoya Design